<< Wrz 2018 >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N
Nachylenia
środa, 24 marca 2010 20:24

W roku szkolnym 2018/2019 w związku z reformą programową, jaka obowiązuje w liceach, klasy pierwsze realizować będą ogólny program nauczania w pierwszym semestrze roku szkolnego z wyjatkiem przedmiotów tj. matematyka, j. polski. Profilowanie, czyli wybór pozostałych przedmiotów rozszerzonych, które uczeń planuje zdawać na egzaminie maturalnym, ma nastąpić od semestru drugiego. Jest to sprawdzony model, który daje możliwość lepszego i pełnego przygotowania do egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów.

Oto proponowane nachylenia:

• humanistyczno-językowe

• Klasa z rozszerzonym programem języka polskiego, historii lub WOS i języka angielskiego. Realizacja rozszerzeń:

Klasa pierwsza: wrzesień – j. polski; II semestr: biologia, geografia
    Klasa druga i trzecia: j. polski, historia lub WOS, j. angielski

Drugi język obcy do wyboru: język niemiecki lub język włoski.

Ukończenie tej klasy da ci możliwość podjęcia studiów na kierunkach:
    Filologie: polska, angielska, germańska, romańska, rosyjska, klasyczna; skandynawistyka, slawistyka, iberystyka, lingwistyka stosowana, kulturoznawstwo, wiedza o teatrze, psychologia, pedagogika, dziennikarstwo i komunikacja aspołeczna, marketing medialny, Public Relations i wiele innych.

• medyczno-farmaceutyczne

• Klasa z rozszerzonym programem biologii, chemii na poziomie akademickim – ćwiczenia laboratoryjne na wyższych uczelniach – i języka obcego. Realizacja rozszerzeń:

Klasa pierwsza: II semestr – biologia, chemia
    Klasa druga i trzecia: biologia, chemia, j. obcy nowożytny

Od klasy pierwszej uczniowie biorą udział w zajęciach laboratoryjnych i wykładach na wyższych uczelniach.

Ukończenie tej klasy da ci możliwość podjęcia studiów na kierunkach:
    medycyna, farmacja, stomatologia, analiza medyczna, biologia, biotechnologia, inżynieria biomedyczna, inżynieria mechaniczno-medyczna, chemia, chemia doświadczalna, technologia chemiczna, fizjoterapia, rehabilitacja, weterynaria, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, technologia żywności, dietetyka.

• matematyczno-fizyczne

• Klasa z rozszerzonym programem matematyki, fizyki lub geografii lub chemii i języka obcego lub informatyki. Realizacja rozszerzeń:

Klasa pierwsza: od września – matematyka, II semestr – fizyka lub geografia
    Klasa druga i trzecia: matematyka, fizyka lub geografia, j. obcy nowożytny lub informatyka

Ukończenie tej klasy da ci możliwość podjęcia studiów na kierunkach:
    matematyka, matematyka stosowana, informatyka, fizyka, fizyka techniczna, geofizyka, kierunki politechniczne, ekonomiczne, większość kierunków przyrodniczych.

• społeczno-prawne

• Klasa z rozszerzonym programem historii lub WOS lub języka polskiego, geografii i języka obcego. Realizacja rozszerzeń:

Klasa pierwsza: od września – geografia, WOS, historia realizowana z uwzględnieniem zagadnień maturalnych; II semestr: geografia, biologia
    Klasa druga i trzecia: j.polski/historia/WOS, geografia i j. obcy nowożytny

Drugi język obcy do wyboru: język niemiecki lub język włoski.

Ukończenie tej klasy da ci możliwość podjęcia studiów na kierunkach:
    Prawniczych: prawo i administracja, politologia, stosunki międzynarodowe, dyplomacja, praca socjalna, socjologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, marketing medialny, Public Relations, historia, geografia, statystyka i wiele innych.

• sportowe

• Grupy te funkcjonować będzie na odrębnych zasadach organizacyjnych w oparciu o odrębną siatkę godzin wychowania fizycznego. Uczniowie należący do tych grup (piłkarskiej i koszykarskiej) realizować będą 10 godzin wychowania fizycznego tygodniowo. Opiekę merytoryczną nad grupą piłkarską sprawować będzie Opolski Związek Piłki Nożnej.